ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9625219
*
nr 962 5219
Spegel
Tenn, 1934, höjd: 50 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 19 maj 2015
kl 05:59:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/5 19:54:46
1
100 kr
18/5 18:28:07
2
150 kr
18/5 18:53:15
3
200 kr
18/5 20:02:58
2
250 kr
18/5 20:05:08
4
450 kr
18/5 20:06:11
2
350 kr
18/5 20:06:11
4
400 kr (budbetjänt)
18/5 20:06:52
2
450 kr
18/5 20:06:52
4
450 kr (budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05
-
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54
-
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37
-
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 962 5219
Spegel
Tenn, 1934, höjd: 50 cm
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 19 maj 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
17/5 19:54:46 | 1 | 100 kr |
18/5 18:28:07 | 2 | 150 kr |
18/5 18:53:15 | 3 | 200 kr |
18/5 20:02:58 | 2 | 250 kr |
18/5 20:05:08 | 4 | 450 kr |
18/5 20:06:11 | 2 | 350 kr |
18/5 20:06:11 | 4 | 400 kr (budbetjänt) |
18/5 20:06:52 | 2 | 450 kr |
18/5 20:06:52 | 4 | 450 kr (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:02 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:05 -
3412 Spegel
1800-talets slut, 133x61 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:17
-
3251 Spegel
1920-tal, 117x51 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:54 -
3079 Spegel
1960-tal, Teak, 118x35 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 19:37 -
3134 Spegel
Gustaviansk stil, 133x60 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
10 juni kl 18:14